Slive

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

tema odprta - 23. sep 2004 14:04 | ogledi: 7.858 | odgovori: 9

Pozdravljeni!

Ker imamo doma skoraj neomejeno kolicino sliv, bi prosila za kaksno idejo o pripravi. Vesela bi bila predvsem receptov za peciva.

Hvala in LP,

Tina

Tina Rencelj

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

23. sep 2004 14:20

Jaz vsako leto naredim marmelado, ki je zelo uporabna tudi pri pripravi sladic (londonske rezine, razne rolade, torte, palačinke, piškoti), nekaj jih zamrznem in jih postopoma uporabljam pri pripravi slivovih cmokov, kompota in slivovega zavitka z orehi, nekaj pa jih tudi posušim. LP. Alenka Sporočilo je spremenil(a) Alenka Š dne 23. sep 2004 14:23:04

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. sep 2004 14:25

Pri nas jih sušimo, delamo marmelado, jemo, dajemo v skrinjo, kuhamo kompote, lahko naredite tudi slivove cmoke, pa tudi pita se je že našla - jo je tašča delala, je bila zadnjič ena oddaja po tv kjer je videla recept... Drugače pa mislim da je veliko govora o tem tudi na med.over.netu odkoder kopiram linke: <http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=38357&> <http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=39547&> <http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=39179&> Upam, da se bo našlo kaj dobrega, pa dober tek! Maja

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

23. sep 2004 15:35

Hvala obema za nasvete. Maja, recepti iz med.over.net izgledajo odlicno pa ogromno jih je na kupu! Super se mi zdi tudi ideja o susenju, ampak mi ni uspelo najti postopka. Kako se tega vi lotite? LP, Tina

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. sep 2004 17:09

Pri nas imamo sušilca, drugače pa lahko tudi v pečico na najnižjo temperaturo - npr pustiš na 50 stopinj ali manj celo noč, naslednji dan pregledaš koliko je suhega vzameš stran, ostalo še malo sušiš, lahko pa tudi na soncu - če si srečka in pri vas sije sonček in greje vaša teleščka...namreč tukaj pri ljubljani hodimo (jaz) že s "taštrikanimi" nogavicami.... Aja - slive lahko razpoloviš in izkoščičiš, lahko pa tudi ne - v tem primeru se ti bodo sušile dlje časa... Lp, Maja

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

25. sep 2004 14:16

Kar milo se mi je storilo, pri nas pa ni nič sliv, tudi pri sosedih ne, še kupiti jih ne morem. No, na tržnico pa ne grem... Če bi slive bile, bi naredila v glavnem samo pečeno marmelado iz sliv (tisti znani recept v pečici, samo 10 dag sladkorja na 1 kg sliv), nekaj pa bi jih poskusila pasterizirati "na suho" v kozarcu (medover, slive - nekoliko drugače). Če bi jih še ostalo, bi naredila kakšen blag pasteririzan kompot in še nekaj sladke slivove omake za v zamrzovalnik. Pri tem imajo pri nas zaradi velikosti zamrzovalnika prednost recepti brez zamrzovanja. Tolažim se, da bodo slivovi shranki toliko bolj dobri drugo leto, če kakšno vmes izpustimo. Da le ne bo držalo tisto o vsakih 7 slivovih let... Pozdrav, Fani

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

27. sep 2004 12:43

pri mojih starših se tudi dela drek iz sliv... prav škoda mi jih je. No, saj mama nekaj suši, pa marmelado dela (ki je nihče ne je) in v zmrzovalnik grejo, letos bodo celo probali šnopc narediti. Držim pesti, da se ne bo skisalo. Sicer smo pa naredili eno pito, ki je bila tako dobra, da jo bo treba še napečt in (pečeno) shranit v zmrzovalnik. Zadeva je bila zelo preprosta: na hitro zgneteš krhko testo (testo za pite, nekateri rečejo tudi piškotno testo, naj ne bo presladko) in ga na peki papirju razvaljaš na 1 cm debelo. Slive pa razkoščičiš, lahko narežeš na četrtinke ali pa kar take večje kose pustiš, da se držijo skupaj. V skledi jih nato zmešaš z naribano lupinico pomaranče, noževo konico muškatnega oreščka, žličko cimeta, žlico moke in dve žlici sladkorja. To namečeš na testo, kakih 4-5 cm od roba pustiš prazno, nato pa ta (malo napokan) rob zavihaš preko sliv, da izgleda nekako rustikalno. Peče se pol ure na 210 stopinj. Zraven ponudiš stepeno sladko smetano.

sergeja  

član od: 26.7.2002

sporočila: 19

27. sep 2004 13:07

jaz sem letos poskusila narediti sok iz sliv; marmelade je še od lani dovolj, kompota imam tudi dovolj, pa sem preostale slive dala v sokovnik. Predtem sem očiščene slive sladkala - kar po občutku, pustila dobri dve uri, vmes večkrat premešala, da se je sladkor stopil, potem slive dala v sokovnik. Sok je odličen, osvežilen. Velja poskusiti. Sergeja Javornik

sergeja  

član od: 26.7.2002

sporočila: 19

27. sep 2004 13:08

mogoče še to: iz približno šestih kilogramov sliv sem dobila 4 litre soka. lp Sergeja Javornik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti